ENDÜSTRİYEL ZEMİN KAPLAMALARI

Epoksi Kaplanacak Zeminler Nasıl Olmalıdır?

Eğer bir yüzeye epoksi kaplatmak istiyorsanız mutlaka üzerine epoksi kaplanacak olan zemin, dayanıklı bir beton, yüksek dozajlı bir şap vb. türden sağlam bir zemin olmalıdır. Epoksi yüzeyin altı eğer zayıfsa yapılmış olan epoksi kaplama kısa ömürlü olacaktır. Bu nedenle eğer epoksi altındaki zemin kuvvetli değilse mutlaka bu zayıf zemini kuvvetlendirmek gerekecektir.

Neden Epoksi Zemin Kaplaması Yapılmalı?

Epoksi zemin kaplama sistemleri konusunda firmalara proje bazında danışmanlık, üretim ve Epoksi uygulamaları yapmaktadır. Endüstriyel üretimlerin yapıldığı ağır trafiğin yoğun olduğu zeminlerde Epoksi zemin kaplama sistemlerini tavsiye etmektedir. Çünkü Epoksi kaplamalar endüstriyel ortamlarda aşağıda belirtilen avantajlara sahiptir.

Kimyasal dayanımları ile ilgili olarak bilinen diğer sistemlerden (Poliüretan, metilmetakrilat v.s) çok dayanıklıdır. Alkali ortamlara, seyreltik asitlere, hayvansal ve mineral yağlara, şarap, tuzlu su, atık sular, petrol, benzin, jet yakıtı, alkol v.b daha bir çok kimyasallara mükemmel dayanım gösterir.

Yeni teknoloji Epoksi kaplamalar artık daha hızlı kürlenebilen tipte de üretilebildiğinden üretimin hali hazırda sürdüğü tesislerde bekleme sürelerini kısaltmakta, dolayısıyla uygulama esnasında oluşabilecek üretim kayıplarınıda en aza indirmektedir.

Epoksi sistemler aşınma direnci yüksek zemin kaplamalarındandır. Tozumayı kesinlikle engelleyen antistatik özelliğe sahiptir. Bu özelliğinden dolayı tozumanın üretimi engellediği ortamlarda kesinlikle kullanılmalıdırlar.

Epoksi sistemlerin bir diğer özelliği elektriksel yalıtkanlıklarıdır. Bu özellikleri ile yüksek elektriksel gerilimlere dayanımı mükemmeldir. Elektriksel iletkenliğin istendiği kondaktif zemin uygulamalarında ise farklı bir yapıda olan Epoksi kaplamalar kullanılır.

Epoksi sistemler eksizdir. İstenilen metrajlarda eksiz, tek parçalı olarak kaplanabilirler. Bu özellikleri kaplamaya hijyenik bir özellik kazandırır. Yüzeyin parlak ve pürüzsüz olması antibakteriyel ortamlar için idealdir.

Epoksi sistemler çevre standartları ile ilgili olarak sıvı geçirimsiz özelliklere sahiptir. Özellikle ISO 14001 çevre standardı kapsamında nitelikli bir malzemedir.

1.     Hijyeniktir, tozumayan antibakteriyel ortamlar sağlar.

2.     Temizlenmesi son derece kolaydır.

3.     Mekanik ve kimyasal dayanıklığı son derece yüksektir.

4.     Ağır trafiğe ve darbelere dayanıklıdır.

5.     Su v.s. gibi sıvılara karşı geçirimsizdir.

6.     Eksizdir, istenilen renklerde eksiz olarak uygulanabilir.

7.     Uygulama süresi oldukça kısa olup, tamiri kolaydır.

8.     Antistatiktir.

9.     Elektriksel yalıtkanlığa sahiptir.

Zemin kaplama sistemini uygulamak, uzman ekip ve ekipman gerektirir. Siz müşterilerimize, Form Dizayn olarak geniş makine parkurumuz ve uzman ekibimiz ile amacınıza uygun doğru uygulamalar yapmaktayız. Endüstriyel zemin kaplamalarında uyguladığımız sistemler:

  • Epoksi Esaslı Kaplamalar,
  • Poliüretan Esaslı Kaplamalar,
  • Yüksek Performanslı Kaplamalar,
  • Mekana Özel Dekoratif Zemin Kaplamaları,
  • Çimento Esaslı

Epoksi Terrazzo Kaplama

Terrazzo 16. Yüzyılda, İtalya’nın Venedik şehrinde bulunduğu tahmin edilen tarihin belki de en eski çevreci zemin kaplama ürünüdür. İtalyan yapı ustaları, yaptıkları inşaatlarda dökülen granit, mermer ve taş parçalarını kullanmak için bir çözüm arayışı içindeydiler. Buldukları en iyi yöntem çimento harcının içerisine bu malzemeleri atarak dekoratif bir yüzey elde etmek oldu ve bu yöntem yüzlerce yıl kullanıldı. 20.yüzyılın başlarında özellikle elektrikli aletlerin ortaya çıkmasıyla uygulaması kolaylaşan terrazzoya en büyük destek, İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan bilimsel ve teknik gelişmeler olmuştur. Bu doğrultuda kuvvetli bağlayıcılığa sahip ve kimyasal direnci yüksek epoksi reçineler terrazzo uygulamalarında kullanılmaya başlanmıştır.

ve düşük bakım maliyetiyle de diğer zemin kaplama malzemelerine göre operasyonel avantaj sağlar. Ayrıca tasarımcılara göz alıcı renkler, hayret uyandırıcı desenler yaratma özgürlüğü verir. Bu özellik epoksi terrazzoya özgü olup, doğru seçilmiş renk-agrega kombinasyonları ile hayal edebildiğiniz her tasarımı uygulanmasını mümkün kılar.

Zemin kaplama işleminde derz kullanılmadığından, uygulandığı alanlarda bir bütünlük sağlar. Bu nedenle özellikle düz ve geniş alanların arandığı havalimanı, hastane ve alışveriş merkezleri gibi yerlerde tercih edilirken, sürekli yapısı sayesinde küçük alanlara genişlik katar. Başta Amerika ve Avrupa ‘da yaygın olarak tercih edilen Terrazzo zemin kaplaması, ülkemizde fazla bilinmemektedir. Bunun temelinde mimarların malzemeyi yeterince tanımıyor olmaları, uygulama aşamasının titizlik gerektirmesi ve üretim maliyetlerinin yüksek algılanması yatmaktadır. Maliyetin yüksek algılanması, malzemenin ömrü ve bakımı dikkate alındığında gerçeği yansıtmamaktadır.

Terrazzo Nasıl Uygulanır?

Sağlanması Gereken Ön Şartlar
İyi bir çevresel koşul gereksinimi, beton zeminlerdeki her türlü reçineli döşeme uygulamalarında genellikle göz ardı edilen bir aşamadır. Bu koşullar, nem ya da nemin hareketi, sıcaklık ve binadaki nem ile ilgilidir.

En iyi sonuçlar için zemin sıcaklığı, uygulama yapılrıken en az 13°C olmalıdır (tercihen 15 °C). Ayrıca epoksi’nin döşenirken yoğunlaşma noktası dikkat edilmesi gereken çok önemli bir test parametresidir. Tüm durumlarda yüzey sıcaklığının yoğuşma noktasından 5°C yukarıda olmasını önerilmektedir.

Beton zeminin yüzey sıcaklığı yoğunlaşma noktasından düşükse nem yüzeyde yoğuşur ve bazı durumlarda beton plakanın içine emilir. Bu durum uygulanma sırasında ya da uygulandıktan sonra 72 saat içerisinde gerçekleşirse, sistemlerin reaksiyonu yarıda kalarak donuk görünüme ve zayıf yapışmaya neden olur. Olumsuz sonuçlara mahal vermemek için uygun koşulları sağlamanın en etkin yolu döşeme işlemini binayı ‘kullanım sıcaklığı ve nem koşullarına’ getirdikten sonra yapmaktır. Sürekli hava hareketi ve iyi bir havalandırma da şüpheli koşullarda olası yoğunlaşmayı en aza indirger.